drugiego rodzaju

Encyklopedia PWN

Skłodowska-Curie Maria Wymowa, ur. 7 XI 1867, Warszawa, zm. 4 VII 1934, Sancellemoz (Francja),
polska chemiczka i fizyczka, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości.
skrzypcowy klucz, klucz wiolinowy,
w notacji muzycznej znak umieszczany na początku pięciolinii, rodzaj klucza G sytuujący nutę g1 na drugiej linii;
dziedzina wiedzy powstała na styku socjologii ogólnej, filozofii i literaturoznawstwa,
subsydiarność
[łac. subsydium ‘pomoc’, ‘wsparcie’],
idea subsydiarności głosi, że każda władza, a w szczególności władza polityczna powinna mieć znaczenie pomocnicze (wspierające) i pobudzające w stosunku do wysiłków podejmowanych przez autonomiczne i samodzielne jednostki, które ją ustanowiły (aspekt pozytywny subsydiarności). Gdziekolwiek jest to możliwe i konieczne, państwo nie powinno odbierać ludziom władzy (rodzicielskiej, służbowej, politycznej na wszystkich szczeblach), którą są oni w stanie sprawować z własnej woli i za pomocą własnych środków, i za której pośrednictwem mogą z pożytkiem realizować się zarówno dla interesu ogółu, jak i własnego (aspekt negatywny subsydiarności). Naczelnym motywem każdej społecznej interwencji winno być niesienie pomocy członkom społeczeństwa, a nie zastępowanie bądź niszczenie ich własnej aktywności.
sugestia
[łac.],
psychol. rodzaj oddziaływania psychicznego; wywieranie wpływu na myśli, przekonania, zachowanie drugiej osoby lub grupy osób bez odwoływania się do racjonalnej argumentacji i bez stosowania przymusu.
rodzaj dźwignicy złożonej z przemieszczającej się, zwykle po torach, konstrukcji nośnej zw. mostem (w kształcie pomostu, półbramy, bramy lub wspornika) i poruszającej się po niej wciągarki (na wózku z napędem elektr. lub niekiedy ręcznym) lub wciągnika.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia